ZaÄÃná zářà a my se tak zase pÅ™ehupujeme do zaÄátku Å¡kolnÃho roku. S tÃmto obdobÃm, zářÃ, Å™Ãjna, listopadu a prosince, je neodmyslitelnÄ› spojeno s nachlazenÃm a různými chÅ™ipkami. Jsou to onemocnÄ›nà pÅ™evážnÄ› virového původu. Viry se totiž ve dneÅ¡nà spoleÄnosti pÅ™edávajà mnohem efektivnÄ›ji než bakterie. ObzvláštÄ› viry, které způsobujà vyjmenované choroby. Tyto viry se běžnÄ› nacházà ve vzduchu, který dýcháme. Pokud se dostanou do nosnà dutiny, pak zde majà pÅ™Ãhodný terén pro množenÃ. NejlepÅ¡Ã je navÃc, pokud zrovna prochladneme a kvůli reflexivnÃmu snÞenà prokrvenà periferie, tak klesne teplota v dutinÄ› nosnà o pár desetin stupnÄ›.
Tato lehce snÞená teplota pak vyhovuje virům jeÅ¡tÄ› vÃce a jejich množenà je tak rychlejÅ¡Ã. To znamená, že se tÄ›lo v tak krátkém Äasovém obdobà nestihne zaÄÃt bránit a infekce je na svÄ›tÄ›. DalÅ¡Ãm velmi významným faktorem, který ovlivňuje vznik onemocnÄ›nÃ, je pobyt v klimatizovaných prostorách. Takové prostory jsou typické suchým vzduchem, který nám vysuÅ¡uje nosnà sliznici. Je normálnà a správné, že se v nose tvořà malé množstvà sekretu, který funguje jako lepidlo pro pÅ™ilétnuvÅ¡Ã bacily. Ty se do sekretu pÅ™ilepÃ, takže nemohou procházet dál až ke sliznici. Sekret poté vysmrkáme a nosnà dutina je opÄ›t Äistá.
Pokud tento ÄistÃcà mechanismus selže, je sliznice nechránÄ›ná a snadno pro viry pÅ™Ãstupná. Trochu se od tohoto problému dá pomoct, pokud budete použÃvat urÄitý zvlhÄujÃcà sprej, který zdravou funkci sliznice bude dostateÄnÄ› imitovat. SamozÅ™ejmostà pro zvýšenà odolnosti je také zdravá strava a dostatek pohybu. Jedná se ovÅ¡em o rady, které jsou jakoby úplnÄ› banálnÃ, ale jen drobná hrstka populace ji svÄ›domitÄ› dodržuje. NÄ›kdy je ovÅ¡em nevyhnutelné si takovouto drobnou nemocà projÃt, ale ani to nenà zlé. V naÅ¡em organismu pÅ™i infekci vznikajà buňky, které jsou schopné pÅ™ÃÅ¡tÄ› rozpoznat podobného útoÄnÃka a reagovat proti nÄ›mu rychleji a ráznÄ›ji.