Revize vzduchotechniky vám může zachránit život


Představte si situaci, že jste právě dorazili domů, unavení z práce, a chystáte pro sebe a svou rodinu večeři. Zapínáte v kuchyni digestoř a uvádíte do provozu plynový sporák, vzápětí začnete smažit vejce nebo sýr a těšíte se, až si brzy konečně pochutnáte. Mezitím, co pracujete v kuchyni, vaše děti si v poklidu hrají ve svém pokoji a manžel si něco čte v obýváku. Najednou domem otřese výbuch a do kuchyně tlaková vlna vžene ohnivé plameny, které zachvátí celou místnost, začnou hořet záclony a kuchyňská linka, a vzplane i váš oděv. Než manžel přivolá hasiče a záchranku, bude celý byt v plamenech, a vy v bytě uhoříte.

bytový dům

Děsivý scénář, že? Neradi se o něm zmiňujeme, ale bohužel je to reálná situace, která může nastat, jestliže lidé podcení revizi vzduchotechniky ve společné stoupačce. Jak je ale možné, že ve stoupačce dojde k výbuchu a k požáru? Co je uvnitř tak výbušného, že by to mohlo ohrozit obyvatele domu? Nepřipadá vám příliš přitažené za vlasy, že by mohla vzduchotechnika začít sama hořet, vždyť je to jen hromada plechu, a nic jiného?

dům na sídlišti

Celá „detektivní zápletka“ vězí v docela obyčejném prachu a mastnotě. Když totiž digestoř nasává z bytu vzduch, spolu s ním proniká do vzduchotechniky i prach, rozptýlený v ovzduší, a ten se mísí s uvolněnou mastnotou nad sporákem. Mastný prach pak usedá na stěny vzduchotechniky, a po určité době je mastného prachu uvnitř tolik, že může vzplanout, nebo i explodovat.

Jestliže nám nevěříte, nahlédněte do katalogu taurisplus.cz firmy, která se revizemi a čištěním vzduchotechniky zabývá, a ověřte si, co dovede požár stoupačky u statistiky hasičského záchranného sboru. Možná budete překvapeni, kolik bytových domů je v takovémto ohrožení, a lidé přitom nemají tušení, že by právě jim mohlo hrozit smrtelné nebezpečí, které je navíc něco jako časovaná puma, jen nevíte, kdy vybuchne.